The Showcase Show 2019

The Best Of Edinburgh Showcase Show returns for its 16th year in the Pleasance Courtyard with the ever-popular lunchtime comedy compilation gig.

A new line-up every day features an eclectic mix of big name headliners, the best of the UK’s club comics, and the hottest new up-and-comers, all hand-picked from across the Fringe.
Previous guests include John Bishop, David O’Doherty, Adam Hills, Frisky and Mannish, Jess Robinson, Micky Flanagan, The Boy With Tape On His Face,  Jo Caulfield and Russell Howard.

Presented in the comfortable and cosy Cabaret Bar, The Showcase Show is a great place for scouting new talent, or for deciding which solo shows to buy tickets for.

“A perfect bite-sized flavor of the festival”  ****   (ThreeWeeks)
“This delightful afternoon slot at the Pleasance is a crowd-pleaser”  (Broadway Baby)
“A brilliant way to discover new talent”  ****  (ThreeWeeks)

DAILY SHOW LISTINGS

More announcements and lineups to come!
Want to know who’s on before you buy and don’t want to miss out on your favourite acts? Follow us on Facebook for news and updates.

DateCompereActActActAct
Thu 1Rich WilsonNoise Next DoorAlison SpittleAlasdair Beckett-KingNigel Ng
Fri 2Robin MorganJo CaulfieldSimon BrodkinJohn HastingsLucy Porter
Sat 3Neil DelamereMaff BrownCaroline MabeyTom TaylorDaliso Chaponda
Sun 4Laura LexxJonny & The BaptistMichael FabbriDarren WalshPolice Cops!
Mon 5Danny WardAlistair Wiliiams Tania EdwardsIan SmithHal Cruttenden
Tue 6Ivo GrahamTom HoughtonDreamgunEshaan AkbarJess Robinson
Wed 7Mandy MudenStuart GoldsmithJosh PughLily PhillipsJason John Whitehead
Thu 8Matt RichardsonEddy BrimsonAmanda Jane PritchardFred CookeHal Cruttenden
Fri 9Tim FitzhighamSimon BrodkinSusan MurrayJoe WellsNeil Delamere
Sat 10Danny WardJames PhelanKevin McGahernDarren HerriottJack Tucker
Sun 11Rich WilsonIan SmithJoanne mcNallyLisa TreygerJohn Hastings
Mon 12Ken ChengEleanor TiernanElliot SteelGeoff Norcott
Tue 13Maff BrownEdd HedgesLaura LexxAlasdair Beckett-KingJon Long
Wed 14Robin MorganMarkus BirdmanLaura DavisAdam RoweJollyboat
Thu 15Caroline MabeyGrainne MaguireTom TaylorStephen BuchananDanny Ward
Fri 16Ivo GrahamErich McElroyJake LambertTania EdwardsDaliso Chaponda
Sat 17Neil DelamereJonny & The BaptistGeorge ZachAlistair WilliamsJo Caulfield
Sun 18Bart FreebairnMandy MudenGeoff Norcott
Mon 19JoJo SutherlandEddy BrimsonGearoid FarrellyCatherine Bohart
Tue 20John HastingsJack CarrollIan SmithSusan Murray
Wed 21Matt RichardsonHarriet BraineHuge DaviesEleanor Tiernan
Thu 22Rich WilsonBen Van der VeldeHelen BauerLarry Dean
Fri 23Laura LexxGeoff Norcott
Sat 24
Sun 25Chris Kent

All Lineups are subject to change